Mesaj ferm al primăriței după vandalizarea unei stații de autobuz: “Autorul acestei ‘opere’ este așteptat de îndată la primărie!”

Un act de vandalism comis asupra unei stații de autobuz din comuna Chinteni a provocat reacția imediată și dură a administrației locale. Primărița comunei Chinteni a postat pe rețelele sociale o fotografie cu stația vandalizată și un mesaj direct adresat persoanei vinovate, cerând predarea voluntară la sediul primăriei.

Mesajul primăriței este cât se poate de clar și oferă un scurt răgaz autorului înainte de a recurge la mijloacele de identificare:

“Persoana care se recunoaște ca fiind autorul acestei ‘opere’, este așteptată, de îndată, la sediul Primăriei Chinteni.”

Administrația locală a avertizat că, în cazul în care solicitarea nu va primi curs, vor fi folosite instrumentele de supraveghere video pentru a identifica rapid persoana responsabilă.

Odată identificat, autorul riscă aplicarea sancțiunilor prevăzute de lege pentru distrugerea sau deteriorarea bunurilor publice.

“În cazul în care nu se va da curs acestei solicitări, vom trece la identificarea persoanei vinovate, cu ajutorul camerelor de supraveghere video, cu consecința aplicării sancțiunii aferente.”

Actul de vandalism nu reprezintă doar un prejudiciu material adus comunei, ci și o lipsă de respect față de bunul public și față de ceilalți cetățeni care folosesc transportul în comun. Primăria Chinteni face astfel un apel la responsabilitate civică și la protejarea infrastructurii comunei.

Distribuie articolul

Lasă un comentariu